D Vitamini Görevleri Nelerdir?
22 Haziran 2024

D Vitamini Görevleri Nelerdir?

D Vitamini Görevleri

D vitamini, özellikle kemikler ve diş yapısının gelişmesi için çok önemli olan bir vitamindir. Vücutta bulunan fosfor ve kalsiyum emilimini düzenler ve kemiklerin, dişlerin güçlenmesini sağlar. D vitamini raşitizmi önlemekte ve kemik ile diş gelişimi üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bu nedenle, özellikle küçük bebeklerin sağlıklı büyümesi ve büyüme çağındaki çocukların D vitamini alması çok önemlidir.

D vitamini, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkıda bulunur ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Ayrıca cilt sağlığı, kaslar ve pankreas için de oldukça faydalıdır. Tiroit fonksiyonlarının çalışması ve normal kan pıhtılaşması için önemlidir. D vitamini genellikle sadece kemikler için gerekli olduğu bilinse de, beyin, kalp, pankreas, mide, kolon, deri, meme, prostat, T ve B lenfositler gibi birçok organ ve dokuda D vitamini reseptörleri bulunmaktadır.

D Vitamininin Görevleri Nelerdir?

D vitamini vücut sağlığı için çok önemlidir. İnce bağırsaklarda bulunan fosfor ve kalsiyumun emilimini düzenler, kemiklerin sağlıklı büyümesini ve sertleşmesini sağlar ve hasar görmüş kemiklerin tamirine yardımcı olur.

  • D vitamini böbrek rahatsızlıklarında düşük kan kalsiyumu seviyesini düzenler.
  • Raşitizm hastalığının önlenmesini sağlar ve vücuttaki kalsiyumla beraber kemik gelişimini kontrol eder.
  • Postoperatif kas kasılmalarını, krampları önler ve kas zayıflığına karşı vücudu korur.
  • Kalp sağlığını destekler, kalp atışının düzenli olmasına yardımcı olur ve tiroit fonksiyonları ile kan pıhtılaşması için önemlidir.
  • Sindirim sisteminde bulunan kalsiyumun emilimini gerçekleştirir ve kemiklerde kalsiyum birikmesine yardımcı olur.
  • Büyüme çağındaki çocuklar ve bebeklerin kemik gelişimini ve dişlerinin sağlıklı büyümesini sağlar.
  • Bağırsak dokularında bulunan epitelyum hücrelerdeki kalsiyumun emilmesini sağlar, kalsiyum bağlayıcı proteinlerin artmasına yardımcı olur ve kalsiyumun aktif bir şekilde taşınmasını hızlandırır.
  • Kalsiyum ve fosforun bağırsakta emilimini gerçekleştirir ve vücutta kullanılmasını sağlar. Kalsiyumu kemiklere ve dişlere yerleştirerek kuvvetli ve sağlıklı olmasını sağlar.
  • Yaşlılar için önemlidir; alınan D vitamini kasların güçlenmesini sağlar ve düşme sonucu oluşacak kırılmaları azaltır, kemik sağlığını korur, kas ve sinir sisteminin dengesini sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Enfeksiyona karşı vücudu korur, direncini artırır, yeni deri hücrelerinin oluşmasını sağlar, kanserli hücrelerin büyümesini engeller ve yok olmasına yardımcı olur. Kalp kaslarının güçlenmesini sağlar ve kalp hastalıklarının oluşmasını önler.

D Vitamini Nasıl Alınır?

D vitamini gıdalar ile alınabildiği gibi, çıplak tene güneş ışınlarının nüfuz etmesiyle de alınabilir. Normalde günlük yeterince güneş ışığı almak, yetişkinler ve çocuklar için gerekli olan D vitamini ihtiyacını karşılamaya yeterlidir. Günlük alınan besinler sayesinde provitamin D olarak alınır ve güneş ışınlarının etkisiyle deride D vitaminine dönüşür.

D vitamini çoğunlukla balıklardan alınır ve özellikle yağlı balıkların karaciğerlerinde bulunur. Balık yağı ve bol güneş ışığı alarak vücuda gerekli olan D vitamini sağlanabilir. Ancak, D vitamini alacağım diye güneş yanıklarına maruz kalmamak gerekmektedir. Günde 30 dakika yüz, kollar ve bacakların güneş ışınlarına maruz kalması yeterli olacaktır. Ayrıca yumurta sarısı, süt, balık eti, balık yağı gibi birçok besinde de D vitamini bulunur. Sağlıklı bir şekilde bu besinlerin tüketilmesi ve yeterince güneş ışığı alınması, vücuda gerekli olan D vitaminini sağlar. D vitamini eksikliği, kemiklerin güçsüzleşmesine, dişlerin çürümesine ve huzursuzluk, uyku bozukluğu yaşanmasına neden olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Dibaçe

12 Temmuz 2024 Cuma

Kemik ve diş sağlığımı korumak için hangi gıdalardan D vitamini almalıyım? Günde ne kadar güneş çıkmak yeterli olur? D vitamini eksikliği yaşıyorum, bu durumda nelere dikkat etmeliyim?

Cevap yaz

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

D Vitamini Ne İşe Yarar?

D Vitamini Ne İşe Yarar?

D Vitamini Nasıl Alınır?

D Vitamini Nasıl Alınır?

Popüler İçerikler

D Vitamini Günlük Dozu

D Vitamini Günlük Dozu

D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Eksikliği

Editörün Seçtiği

D Vitamini Kullanımı

D Vitamini Kullanımı

D Vitamini Fazlalığı

D Vitamini Fazlalığı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

D Vitamini Görevleri Nelerdir?

D Vitamini Görevleri Nelerdir?

Gebelikte D Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte D Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

D Vitamini

D Vitamini

Güneş D Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güneş D Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde D Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde D Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Gebelikte D Vitamini Eksikliği

Gebelikte D Vitamini Eksikliği