Hamilelikte D Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Hamilelikte D Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte D Vitamini, D vitamininin vücuttaki en önemli olan görevi hem fosforun hem de kalsiyumun kan seviyelerini düzenlemektir. Vücut için bu önemli olan kalsiyum ve fosfor hamilelikte anne adayı için önemli olduğu kadar bebeğin diş ve kemik gelişimi açısından da büyük önem taşımaktadır. Eğer anne adayı hamileyken D vitamini eksikliği olur ise dünyaya gelecek olan bebekte gelişim geriliği ile iskelet bozuklukları görülebilmektedir. Ayrıca D vitamini eksikliği bebeğin doğumundaki kilosunu da çok yakından etkilemektedir. Hamilelikte anne adayında ortaya çıkan D vitamini eksikliği özellikle bebeklerin doğumdan sonraki dönemlerinde birtakım sorunlar ile karşı karşıya kalmalarına neden olabilmektedir. Anne karnında yeterli D vitamini alamayan bebekler düşük kemik yoğunluğu ile dünyaya gelir. Özellikle 8 ya da 9 yaşlarına geldikleri zaman kemik kitleleri yaşlarına göre daha düşük seviyededir. Ayrıca bu bebeklerin yaşlarının ilerledikçe (Osteoporoz) kemik erimesi riski ile karşı karşıya kalmaktadır.

Hamilelikte D Vitaminin Önemi, D vitamini kalsiyum ve kemik metabolizmasına çok etkilidir. Ayrıca D vitamini ihtiyaca göre bağırsaklarda ve kemiklerde kalsiyumu emilimini çoğaltarak, kemiklerdeki mineralizasyonu arttırır. Çünkü kalsiyum vücuttaki dişlerin ve kemiklerin yapı taşlarını oluşturmaktadır. Hamilelik döneminde sağlıklı bir gebelik sürecinin devam edebilmesi için D vitamini açısından anne adayının mutlaka yeterli olarak beslenmesi büyük rol oynar. Hamilelik döneminde anne adayının alacağı mineral ve vitamin kombinasyonlarının hem anne adayının hem de bebeğin gelişim sürecin, direk olarak etkilemektedir. Hamilelikte D vitamini bakımından zengin olarak beslenen anne adayının bebeği kemik yumuşaması, raşitizm gibi pek çok kemik hastalığından ve düşük kiloda dünyaya gelme olasılığını önlemektedir. Hatta hamilelikte yeterli D vitamini alınması anne adayının yaşadığı yorgunluk problemini, eklem, sırt ve kas ağrılarını giderirken, aynı zamanda diş kırılması gibi birtakım annenin yaşayacağı sorunları ortadan kaldırmış olacaktır. Bunun için hamilelik dönemi anne adayı ve bebek açısından oldukça rahat bir şekilde geçecektir.

Hamilelikte D Vitamini Günlük Alımı Ne Kadar Olmalıdır? Hamile olan anne adayları için günlük D vitamini ihtiyacının karşılanması için yeterli oranda güneş ışığı alamayan anneler için 4000 IU olmalıdır. Hamileyken anne adaylarının günde 15 ile 20 dakika açık havada kalmaları D vitamini alımı için yeterli olacaktır. Genellikle D vitamini ihtiyacı besinler yolu ile çok az miktarlarda alınabilmektedir. Esas D vitamini kaynağı hamilelik döneminde anne adayının güneş ışığı ile teması olan ciltteki yapımıdır. Özellikle hamilelerde güneş ışığından alınan D vitamini ihtiyacı oldukça önemlidir. D vitamini almak için hamileler beslenirken sütlaç, yumurta sarısı, peynir, somon balığı ve dondurma tüketmeleri önerilmektedir. Ancak uzmanlar güneş ışığının fazla alınmasını kısıtlarken, çoğunlukla güneş koruyucularının kullanılması önerilmektedir. Hamilelikte anne adayının günlük D vitamini ihtiyacını günlük tabletler alarak karşılanabileceği gibi, aynı zamanda ampul formunda da alınabilmektedir. Ayrıca D vitamini oldukça ucuz olmasından dolayı rahatlıkla kullanılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gebelikte D Vitamini Eksikliği

Gebelikte D Vitamini Eksikliği

Editörün Seçtiği

D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Eksikliği

25 Hidroksi Vitamin D

25 Hidroksi Vitamin D

İlginizi Çekebilir

D Vitamini Fazlalığı

D Vitamini Fazlalığı

D Vitamini Sentezi

D Vitamini Sentezi

Haber Bülteni

Güncel

D Vitamini

D Vitamini

Güncel

D Vitamini Takviyesi

D Vitamini Takviyesi

D Vitamini Günlük Dozu

D Vitamini Günlük Dozu

D Vitamini Normal Değerleri Kaçtır?

D Vitamini Normal Değerleri Kaçtır?

D Vitamini Nelerde Var

D Vitamini Nelerde Var