Çocuklarda D Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda D vitamini eksikliği, ileride ciddi fiziksel ve zihinsel sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bebeklik ve çocukluk dönemi, beslenme sorunlarının en fazla etkili olduğu bir dönemdir. Özellikle 5 yaşın altındaki çocuklar bu durumdan aşırı etkilenir. Doğumdan sonraki süreç, hızlı bir büyüme ve gelişimin yaşandığı dönemdir. Bu dönemde çocuklarda D vitamini eksikliği meydana gelirse, büyüme ve gelişme bozuklukları ortaya çıkabilir ve çocuklar bazı hastalıkların etkisinde kalabilir.

Normalde anne sütünde düşük oranda da olsa D vitamini bulunur. Emzirilen bebeklerin, anneden yeteri kadar D vitamini alması ve güneş ışığından faydalanması halinde, D vitamini seviyelerinde sorun yaşanmayabilir. Ancak bu etkenler yetersiz olursa, çocuklar yaşla birlikte daha fazla D vitaminine ihtiyaç duyar ve eksiklik ortaya çıkar.

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği Sonuçları

Vücutta kalsiyum depolanmasının yetersiz olduğu durumlarda, raşitizm hastalığı ortaya çıkabilir. Bu oldukça önemli bir sağlık sorunudur. Raşitizm hastalığı nedeniyle kemiklerde şekil bozukluğu görülebilir. Çocuklarda 2 yaşına kadar daha fazla görülen bu rahatsızlık, her yaş grubunda da etkili olabilir. Çocuklarda D vitamini eksikliği nedeniyle gelişen en önemli sağlık sorunu raşitizm hastalığıdır. Tedavi edilmediği takdirde, 2-3 yaşlarında kemiklerde şekil bozukluğu ortaya çıkar. İnsan vücudu, büyümenin en hızlı olduğu bu dönemde ve adolesan, gençlik dönemindeyken D vitamini eksikliğinden aşırı derecede etkilenir.

Çocuklarda D vitamini eksikliğinin ana sebebi, cildin güneş ışığından yeteri seviyede yararlanamaması ve D vitaminini yeterli oranda sentezleyememesidir. Buna bir de kışın hamilelik dönemi geçiren annelerin bebeklerine yeterince D vitamini deposu olamaması eklenirse, çocuklarda D vitamini eksikliği daha etkili olur. Raşitizm hastalığının etkisiyle çocuklarda havale geçirme, dişlerin geç çıkması, yürümenin geç olması, kafatası kemiklerindeki yumuşaklık, şekil bozukluğu, enfeksiyonlardan daha sık etkilenme, el bileklerinde genişlik, başın terlemesi, sürtünmeyle saç dökülmesi gibi belirtiler de ortaya çıkar.

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Güneş ışığına yeteri kadar maruz kalmamak, maternal D vitamini yetersizliği, kentsel hava kirliliğinin olması, ciltte D vitamini sentezinin az olması, yüksek bölgelerde yaşamak, cilt pigmentasyon yoğunluğu çocuklarda D vitamini eksikliğine neden olabilir. Buna engel olmak için çocukların yeterince D vitamini alması ve üretebilmeleri gerekir.

Çocuklar yeterince D vitamini almadıklarında büyümelerinde yavaşlama ve yaşıtlarına oranla gelişimde geri kalma sorunları ortaya çıkar. Çocukların yürümeye başladığı dönemde D vitamini eksikliğinin en önemli belirtisi bacaklardaki eğrilik olmasıdır. Bunu engellemenin en önemli yolu, annelerin ve çocukların yeterince güneşten faydalanmasını sağlamaktır. Çocuklar, altlarında bezle birlikte haftada yarım saat, giyinik olarak da haftada en az 2 saat güneşe çıkarılmalıdır.

Çocuklarda D Vitamini Eksikliğinin Önlenmesi İçin Neler Yapılmalı?

  • Çocuklar doğduktan sonra hemen emzirilmeli ve 6 ay süreyle sadece anne sütü almalıdır.
  • 6 aydan itibaren ek besinlere geçilmeli, ancak anne sütüne devam edilmelidir.
  • Annelerin kalsiyum eksikliği konusunda yeterince bilgilendirilmesi gerekir.
  • Çocuklara profilaksi için D vitamini desteği verilmelidir.

Çocuklarda D vitamini eksikliği, yaşları ilerledikçe daha fazla olumsuz etki yapacaktır. Yaşla birlikte artan D vitamini ihtiyacı da dikkate alınarak, kontroller yapılmalı ve gerekirse dışarıdan D vitamini takviyesi de yapılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

D Vitamini Referans Aralığı

D Vitamini Referans Aralığı

D Vitamini Nelerde Var

D Vitamini Nelerde Var

İlginizi Çekebilir

D Vitamini Sentezi

D Vitamini Sentezi

Haber Bülteni

Güncel

D Vitamini Fazlalığı

D Vitamini Fazlalığı

D Vitamini

D Vitamini

Hidroksi Vitamin D Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hidroksi Vitamin D Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

D Vitamini Değeri Kaç Olmalı?

D Vitamini Değeri Kaç Olmalı?

D Vitamini Ampul Kullanımı ve Yan Etkileri

D Vitamini Ampul Kullanımı ve Yan Etkileri

D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

D Vitamini Görevleri Nelerdir?

D Vitamini Görevleri Nelerdir?

D Vitamini Takviyesi

D Vitamini Takviyesi

Gebelikte D Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte D Vitamini Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?